Kaj je CI/CD in kakšne koristi prinaša vašemu podjetju?
Avtomatizirajte procese razvoja programske opreme in zagotovite kakovostnejšo kodo še hitreje.
Na kratko o CI/CD
CI/CD vključuje kontinuirano integracijo (CI) in kontinuirano dostavo (CD). Namen CI/CD je omogočiti razvojnim ekipam, da pogosteje in zanesljiveje dostavljajo spremembe v kodi. S pomočjo sistema CI/CD lahko razvojne ekipe spreminjajo kodo, ki se samodejno testira in objavlja. Ob pravilni uporabi CI/CD se zmanjšajo izpadi in pospeši objava kode.
Kaj je kontinuirana integracija (CI)?
Kontinuirana integracija je bistveni vidik visoko učinkovitih ekip za razvoj programske opreme. Vendar pa implementacija CI koristi celotni organizaciji. CI zagotavlja večjo preglednost in vpogled v proces razvoja in izvajanja programske opreme. Te prednosti omogočajo preostalim deležnikom v organizaciji boljše načrtovanje in izvajanje trženjskih strategij. Z neprekinjeno integracijo je mogoče hitro in veliko prej ugotoviti in odpraviti napake ter varnostne težave.
Kontinuirana integracija je filozofija kodiranja oz. niz praks, ki spodbujajo razvojne ekipe, da izvajajo in preverjajo majhne spremembe kode še pogosteje. Večina sodobnih aplikacij zahteva razvoj kode z uporabo različnih platform in orodij, zato ekipe potrebujejo enoten mehanizem za integracijo in validacijo sprememb. Kontinuirana integracija omogoča avtomatiziran način izgradnje in testiranja aplikacij. Postopek kontinuirane integracije spodbuja razvijalce k pogostejšemu objavljanju sprememb kode, kar vodi v boljše sodelovanje in višjo kakovost same kode.
Kaj je kontinuirana dostava (CD)?
CD se začne tam, kjer se konča kontinuirana integracija. Cilj kontinuirane dostave je pospešiti in povečati zanesljivost postopka izdaje programske opreme, skrajšati čas do povratnih informacij in uporabnikom zagotoviti večjo dodano vrednost hitreje, kot bi bilo to mogoče z ročnim postopkom.
Ker je cilj dostaviti visokokakovostno kodo in aplikacije, CI/CD zahteva neprekinjeno testiranje. Neprekinjeno testiranje vključuje izvajanje serije samodejnih testov delovanja in drugih testov na CI/CD. Organizacije, ki izvajajo CI/CD, se pogosto poslužujejo številnih dobrih praks DevOps, vključno z razvojem mikrostoritev, brezstrežniško arhitekturo in kontinuiranim testiranjem. Tovrstne prakse izboljšujejo avtomatizacijo procesov in povečujejo robustnost računalniških okolij v oblaku. Vse te prakse zagotavljajo trdno osnovo za zagotavljanje kontinuirane dostave.
Prednosti izvajanja CI/CD
Ko podjetja in organizacije uvedejo CI/CD, zaznajo številne pozitivne spremembe. Oglejmo si nekaj prednosti, ki jih lahko pričakujete, ko uvedete CI/CD.
Hitrejši vstop na trg: Z možnostjo hitrega in zanesljivega izvajanja sprememb se lahko odzovete na nove trende in odpravite težave takoj, ko se pojavijo.
Manj časa za revizije: Manjše spremembe (izdane pogosteje) zagotavljajo, da boste imeli manj skrbi pri pregledu kode.
Kakovostnejša koda: Ko redno testirate kodo, napake odkrijete prej. Tako jih je lažje odpraviti, saj je na njih zgrajenih manj funkcij. Sčasoma to privede do kakovostnejše kode.
Povečana kreativnost: Z uporabo računalnika za ponavljajoča se opravila avtomatiziran proces sprosti čas za posameznikovo kreativnost. Namesto sledenja ročnim testnim skriptam, posodabljanja okolij ali nameščanja posodobitev se lahko osredotočite na reševanje težav in eksperimentiranje z rešitvami.
Zaključek
Prednosti avtomatiziranega sistema CI/CD zajemajo praktični vidik (kakovost kode in hitra odprava napak) kot tudi potrditev usmeritve podjetja, da za svoje uporabnike razvijate pravo stvar, ter nasploh izboljšanje celotnega procesa razvoja programske opreme.
Čeprav ime DevOps daje vtis, da se osredotoča na razvojne in operativne ekipe, omogoča vzpostavitev CI/CD mnogo več. Navsezadnje boste ekipi omogočili boljši vpogled v to, kako se vaš izdelek uporablja ter jim sprostili več časa, da se osredotočijo na inovacije.